Satış İrsaliyeleri

Rota’ da satış irsaliyesi nasıl oluşturabilirsiniz?

Ana Menü> Satış Yönetimi> Satış İrsaliyeleri butonuna tıklayın.
Listenin sağ üst köşesinde bulunan +İrsaliye Ekle butonuna tıklayın.

Satış irsaliyesi ekranında, irsaliyeye ait alanları doldurup Kaydet butonu ile belgeyi kaydedin.
Satış irsaliyesi kayıt ekranında,
Tp işlem, Özel Kod, Ödeme Vadesi, Depo, Plaka seçimi gibi bir çok detay alanı bulunmaktadır.
Stok/Hizmet butonu ile toplu stok veya hizmet kartı ekleyebilirsiniz.
Alt sağ barda ise kar/zarar durumu , belge satır alanları açıp/kapamakdv matrah, kayıt hikayesi görüntüleme ve genel indirim uygulama seçimi alanları mevcuttur.

Düzenlediğiniz satış irsaliyesini elektronik ortamda göndermek isterseniz, taşıyıcının adını, soyadını, TC kimlik numarasını veya taşıma yaptırılan nakliye şirketi tüzel kişilik ise vergi numarasını gösterilen ekranlardan girişini ve seçimini yapabilir, bir sonraki sefer aynı kişi veya firmaya taşıma yaptırdığınızda tekrar bu ekranlardan kişi veya firmanın seçimini yapabilirsiniz.

Satış İrsaliyesi İnceleme

Satış irsaliyesi listesinde hangi irsaliye için işlem yapmak isterseniz, irsaliye üzerinde sağ tuşa tıklayıp incele, düzenle, sil gibi işlemlerin seçimini yapabilirsiniz.
Firma alanının yanında bulunan büyüteç ile hesap kartına erişebilir, stok/hizmet kartları alanı üzerinde çift tıkladığınızda ise satırda seçili olan stok/hizmet kartına erişebilirsiniz. 
Alt barda ise düzenle, önizle, iptal, ek dosyalar, faturalaştır butonları mevcuttur.

İrsaliyeyi faturaya dönüştürmek isterseniz eğer alt barda bulunan faturalaştır butonuna tıklayıp, oluşturacağınız fatura tipini seçmeniz durumunda irsaliyede bulunan bilgiler fatura kayıt ekranına aktarılmış olur.
Fatura ekranında iken Kaydet butonu ile faturanızı kaydedin.