.

Tevkifatlı Faturanın İadesi

ÖZELGE

T.C Gelir İdaresi Başkanlığı

Samsun Vergi Dairesi Başkanlığı

(Mükellef Hizmetleri Grup Müdürlüğü)

Sayı: 13649056-130[35-2012/ÖZE-41]-64

Tarih; 19/08/2013

Konu: Tevkifatlı satılan malın iadesinde KDV uygulaması.

“KDV tevkifatı uygulanan malların alıcı tarafından satıcıya iadesi veya fiyat farkından dolayı matrahta meydana gelen azalışlarla ilgili olarak düzenlenecek faturada işlem bedeli üzerinden hesaplanan KDV’nin tevkifata tabi tutulmayan kısmı üzerinden düzeltme işlemi yapılacaktır. Bu düzeltme işlemine isabet eden KDV tutarı, ilk teslim sırasında tevkifata tabi tutularak 2 No.lu KDV beyannamesi ile beyan edildiğinden düzeltme işlemi nedeniyle KDV tevkifatı uygulanmayacaktır.”

(Konu ile ilgili daha detaylı bilgiye https://www.gib.gov.tr/node/90890 adresini ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.)

Rota’ da Tevkifat Uygulanan Fatura İadesi Nasıl Oluşturulur?

Tevkifatlı olarak gönderilen ürün veya hizmetin iade edilmesi durumunda, iade faturasında uygulanacak KDV oranı tevkifata tabi tutulmayan tutar üzerinden hesaplanması gerekir.
Buna göre Rota’ da tevkifat uygulanan fatura iadesi oluşturmak için;

Sırasıyla Satış Yönetimi> Satış Faturaları menülerini takip ederek +Fatura Ekle butonunda yer alan Satış İade Faturası seçeneğinden “Tevkifatlı İade Faturası” oluşturma işleminin ilk adımını gerçekleştirebiliriz.

Sonrasında ise;

*Açılan sayfada Tevkifatlı İade oluşturacağımız faturaya dair bilgilerin doldurulması gerekmektedir.
*Fatura tipi sistem tarafından otomatik olarak getirilir, şayet aksi bir durumda ise fatura tipini manuel olarak da belirlemeniz de mümkündür.
*Fatura tipi belirlendikten hemen sonra satır üzerinde bulunan KDV alanını seçerek klavye üzerinde ALT + R kombinasyonu ile KDV alanı manuel belirlenebilir duruma getirebilir, ilgili tevkifatlı iade faturasına göre KDV oranını belirleyebilirsiniz.
*Bu adımları tamamladıktan sonra Kaydet butonunu kullanarak ilgili işlemi tamamlayabilirsiniz.