Temel E-Fatura Portal Üzerinden Nasıl İptal Edilir?

Kesilen temel e-faturalar nasıl iptal edilir ?

Öncelikle bilgisayarınızda Java ve Akis programlarının kurulu olması gerekmektedir.


1- Mali mühürünüzü bilgisayarınıza takınız.

2- https://portal.efatura.gov.tr/FaturaIptal/ adresine girerek öncelikle bağlantıdan e-fatura imzalama aracını indiriniz.

Görsel

3- İndirilen e-fatura imzalama uygulamasını açınız. Bu uygulamayı açtıktan sonra otomatik olarak https://localhost:8543/ isimli bir site açılacaktır. Güvenlik uyarısı verirse siteye ilerle diyerek siteye devam etmelisiniz.

Görsel

4- Açılan sitede en alttaki e-Fatura İptal Portal uygulamasına giriş linkine tıklayınız.

Görsel

5- Yeni fatura iptal talebinde bulunmak için görseldeki fatura iptal talebi butonuna tıklayınız.

Görsel

6- Sonraki ekranda iptal etmek istediğiniz fatura bilgilerinizi girmeniz gerekmektedir. Burada fatura no ve fatura toplamını girerek, alt kısımdan Akis’i seçerek şifre alanına mali mühür Pin kodunuzu yazınız.

Görsel

7- Açılan ekranda imzala butonuna tıklayarak onay verdiğinizde e-fatura iptal talebiniz oluşturulacaktır.

Görsel

8- Faturayı kestiğiniz firmanın bu iptal talebinizi onaylaması gerekmektedir. Karşı firma da mali mührünü takarak yine bu portal üzerinden 5.maddedeki ekranda alttaki; fatura iptal durumlarını görüntüle ve onay ver yazan butondan girerek iptale onay vermelidir.

9- Aynı şekilde yine 5.maddedeki fatura iptal durumlarını görüntüle ve onay ver butonundan girerek iptal taleplerinizin durumlarını ve size gelen iptal taleplerini görebilir, onay verebilirsiniz.

10- Önemli not: Fatura iptal talebinde bulunabilmeniz için fatura oluşturulduğu tarihten itibaren 8 gün içinde işlemin yapılması gerekmektedir. 8 gün sonrasında sistem iptal talebinde bulunmanıza izin vermeyecektir.