Alternatif Döviz

Döviz ile işlem yapılan cariler üzerinde alış-veriş süreçlerinizin takibini kolaylaştıran bir özelliktir. Bu özellik ile kasa ve banka işlemlerinizde ilgili carinin hem TL (Türk Lirası) hem de belirlediğiniz döviz kuru üzerinden bakiyelerini görüntüleyebilirsiniz.

Alternatif döviz özelliğiniz aktif etmek için;
Ana menü üzerinde sırasıyla Finans Yönetimi> Kasa/Banka> Kasa Fişleri/Banka fişleri menüsünü takip ederek oluşturmak istediğiniz fiş modelini seçin, ardından açılan sayfada “Alternatif Döviz Seç” kutucuğunu işaretleyerek bu özelliği aktif hale getirebilirsiniz.

Burada alternatif döviz aktif edildiğinde alternatif kur seçeneği de otomatikman aktif olacaktır. Burada çalışmak isteğiniz döviz kurunu seçtiğinizde, seçtiğiniz kur her ne ise yandaki kutucukta 1 TL çarpan olarak güncel döviz kuru gelecektir.
Bu adımları takip ederek cari için Alternatif Döviz tanımlayabilirsiniz.

 

Kur birimlerini tanımlamak için;

Ana Menü üzerinde sırasıyla Yönetim> Genel Tanımlamalar> Kur Tanımlama menülerini takip edin, listelenen kurlar arasından kullanmak istediğiniz kur üzerine tıklayarak açılan pencerede Durumu seçeneğinden seçtiğiniz döviz kurunu aktif edip kaydederek belirlediğiniz döviz kurunu alternatif döviz kuruna entegre edebilirsiniz.

Döviz Bakiyesi Kapatma

Döviz işlemi yapılan cari kayıtlarının yıl içerisinde entegre kayıtlardan veya elle girilen cari hareket kayıtlarından oluşan döviz tutarlarının, işlem yapıldığı tarihteki kurdan hesaplanan TL tutarlarında meydana gelen tutar farklarını kapatmak için kullanılan özelliktir. Böylece oluşan kur farkı cari hareketlere ve muhasebeye yansıtılır.

Fatura veya irsaliye oluşturduğunuzda kur tipini seçerek ilgili işlemi belirlediğiniz kur doğrultusunda işleme devam edebilirsiniz.