Web Tabanlı Muhasebe Programı Nedir? Avantajları Nelerdir?

Herhangi bir işletmenin hesap süreçlerini kontrol eden programa muhasebe denmektedir. Bu programdan mağazasından terzisine, toptancısından perakendecisine her türlü satış yapan kuruluşlar ya da işletmeler faydalanmaktadır. Satış takibi, stok ile ilgili işlemler, satış sözleşmesinin oluşturulması ve bunun takip işlemi gibi pek çok işlevsel özelliğe sahiptir. Günümüz dünyasında bunlar elle yapılan işin ötesine geçmektedir. Özellikle web tabanlı muhasebe programı gittikçe daha sık tercih edilmektedir. Bu program için de ticari yazılım ihtiyacı ortaya çıkmaktadır.

Web Tabanlı Muhasebe Programı

İşletmeler, iş yükünü hafifletmek adına web tabanlı genel muhasebe programı konusunda daha girişken olmaktadır. Özellikle zaman ve kaynak anlamında tasarruf, bu şekilde amaçlanmaktadır. Bunun yanında online genel muhasebe programları hassas olmasının yanında hatasız bir yapıda da bulunmaktadır. Bu haliyle güvenilir şekilde işlev görmektedir. Her seviyeden firma ve işletmeler hızlı bir şekilde muhasebe programlarına geçiş yapmaktadır. Bu programlar genel muhasebe işlemlerinin uygulanması için işletme ve firmalara takip sistemi yanında hesaplama araçlarını da sunmaktadır.

Web Tabanlı Muhasebe Programı ile Yapılan İşlemler Nelerdir?

Birçok işlevsel özelliğe sahiptir. Firma ve işletmeler tarafından rahatlıkla ve güvenle kullanılmaktadır. Bununla birlikte web tabanlı muhasebe programı ile ilgili bazı özellikler aşağıdaki gibi sıralanmaktadır:

 • İrsaliye işlemlerinin takibi
 • Personel cari işlemi
 • Bankacılık ile ilgili işlemler
 • Hem fatura yazılması hem de takip işlemi
 • Alım ve satım işlemlerini takip etme
 • Çeşitli sayım işlemi
 • Barkod ile ilgili işlemler

Muhasebe Programı Seçenekleri Nelerdir?

Sektörde birçok özgün muhasebe programı hizmet vermektedir. Hem yeni kurulan online genel muhasebe programı hem de daha önceden var olanlar müşterilerine güvenli bir alan hazırlamaktadır. Bunlar farklı ihtiyaçlara cevap vermek için tasarlanmıştır. Alandaki bazı programlar küçük ölçekli işletmeler için ön muhasebe karşılamayı hedeflemektedir. Bunun dışında kalan bazı programlar ise büyük işletmelerin muhasebe gereksinimini gidermektedir. Bu nedenle ihtiyaç işletmeye göre farklılık gösterebilmektedir. İşletme ya da firma kendisine uygun olanı çeşitli programlar içinden seçebilmektedir.

Online Sistemin Tercih Edilme Nedenleri?

İşletmelerin günümüz koşullarına uyumu noktasında online genel muhasebe programı ön plana çıkmaktadır. Bu programın ya da programların dinamik ve kullanımının kolay olması tercih edilmesinde önemli faktörlerden olmaktadır. İlgili işletmenin tüm muhasebe işlerini bir arada toplayan bir mekanizmadır.

Web tabanlı muhasebe programı en büyük kolaylığı taşınabilir olmasında saklamaktadır. Bu programlar herhangi bir yerden kontrol edilebilmektedir. İster akıllı bir telefon olsun ister bir tablet ya da bilgisayar her koşulda kontrol sağlanmaktadır. Böylelikle fatura yaptırma ve yazdırma, online tahsilat gerçekleştirme, kasa ve banka hesabı takibi gibi işlemler yapılmaktadır.

Güvenlik

Web tabanlı genel muhasebe programı işletmenin verilerinin korunmasına önem vermektedir. Özellikle veriler online ve güvenilir ortamda saklı tuttuğu için güvenlik ile ilgili herhangi bir sorun yaşanmamaktadır. Olası teknik sorunlar müşteriye ya da şirkete hiçbir şekilde yansımamaktadır. Böylece hem vakit kaybı yaşamadan hem de nakit zararı olmadan her koşulda işleme devam edilmektedir. Bu yönüyle de hizmette güvenilirlik ve kalite sunmaktadır.

Web Tabanlı Genel Muhasebe Programının Avantajları Nelerdir?

 • Mekandan bağımsız bir şekilde çalışma olanağı sunmaktadır.
 • İnternetin olduğu her yerde gerekli kontroller ve takip yapılabilmektedir.
 • Ofis, işletme ve firma dışında erişim imkanı vermektedir.
 • Zaman konusunda tasarruf oluşturmaktadır.
 • Verilerin ve raporların sürekli olarak yedeklenmesi ile ekstra işlemlere gerek kalmamaktadır.
 • Olası veri kaybı sorunu, yedekleme işleminin otomatik olarak yapılması sayesinde ortadan kalmaktadır.
 • Herhangi bir güvenlik sorunu yaşamanızı engeller.

Diğer blog yazılarımıza göz atmak için tıklayın.

Instagram: cloudrota