NACE Kodu Nedir? Ne İşe Yarar?

Nace kodu, Avrupa Birliğinde ekonomik faaliyetlerle ilgili istatistik üretilmesi ve yayılması amacına yönelik bir kodlama sistemidir. Açılımı ise ”Nomenclature des Activités Économiques dans la Communauté Européenne” olarak bilinir.

Dilimizdeki karşılığı ise ”Avrupa Birliği Ekonomik Faaliyetlerin İstatistiksel Sınıflandırması” şeklindedir. NACE kodu uygulaması, “Tüm Ekonomik Faaliyetlerin Uluslararası Standart Sanayi Sınıflaması (ISIC)” ile bağlantılıdır. Bu bağlamda mevcut düzenlemeleri göz önünde bulundurarak belirtmeliyiz ki ülkemizde şirket kuran işletmeler ticaret odasına kayıt yaptırırken NACE kodunu bildirmesi gerekmektedir.

NACE kodu bununla birlikte iş yerlerinin çalıştıkları alanlara göre tehlike sınıflarını belirleyen sistemin oluşturduğu bir kodlamadır. İşyeri tehlike sınıfının tespitinin yapılması ve iş sağlığı ve güvenliği kanunu kapsamında gerekli önlemlerin alınması için bu kodun bilinmesi oldukça elzemdir. NACE kodu her şirkete, faaliyet alanının tehlike seviyesine göre verilir. Belirlenen tehlike sınıfları şu şekilde sıralanır:

Tehlikeli: İmalat, kesme, boyama, servis gibi işlerin yapıldığı iş yerleri.

Az tehlikeli: Büro hizmetleri, gıda, perakende alışveriş gibi iş yerleri.

Çok tehlikeli: İnşaat, maden, tersane gibi işlerin yapıldığı iş yerleri.

NACE Kodu Ne İşe Yarar?

Az önce bahsetmiş olduğumuz tehlike sınıflarından yola çıkarak, almış olduğunuz NACE kodu işletmenizin hangi tehlike sınıfında bulunduğunu belirtir. NACE kodunuzu öğrenmek için, mevcut bir işletmeniz varsa İstanbul Ticaret Odası’ndaki kaydınızı sorgulayabilirsiniz. İstanbul Ticaret Odası’nın web sitesi üzerinden Ticaret Sicil İşlemleri , NACE Kodları bölümlerine sırasıyla tıklayarak arama bölümüne iş alanınız ile ilişkilendirilen kelimeleri girdiğinizde öğrenebilirsiniz.

Nace kodunuzu öğrenmenin bir başka yolu ise, iş yerinize ait SGK sicil numaranızın 2., 3., 4., 5., 6. ve 7. rakamları NACE kodunuzu belirtmektedir.

NACE Kodu Değişikliği Nasıl Yapılır?

Şirketinizin faaliyet alanı değiştiğinde veya hatalı NACE kodu belirlenmiş olduğu takdirde NACE kodunun değişmesi gerekmektedir. Hatalı kod sebebiyle değişiklik yapılması durumunda bu kodun hangi belgede yanlış belirlendiği çok önemlidir.

Eğer kod vergi levhasına yanlış yazıldıysa bağlı olunan vergi dairesine kod değişikliği talebiyle ilgili dilekçe verilmesi gerekir. Dilekçede istenen NACE kodu, faaliyet gösterilen iş kolu ile ilgili bulunursa kod değişikliği gerçekleştirilir. Vergi levhasında NACE kodu değişikliği tamamlandığında Ticaret Odası’na bilgilendirme yapılmalıdır.

Diğer blog yazılarımız için tıklayınız.

Bizi Instagram’da takip edin!