.

Üretim Yönetim Sistemi Nedir?

Üretim tesisleri fabrikalar için özel olarak geliştirilen üretim yönetim sistemi ile firmaların hem zamandan tasarruf etmesi hem de üretimlerini geliştirerek kazanç sağlaması amaçlanmaktadır. İşletmeler online üretim programı sayesinde üretimde kullandıkları tüm metotları ve gerekli hammaddeleri sisteme tanımlayabilmektedir.

Bir yapay zeka ürünü olan program sayesinde işletmelerin ne zaman hammadde alması gerektiği elinde bulunan malzeme ile ne kadar ürün üretimi yapacağı otomatik olarak hesaplanmaktadır. Alarm sistemi sayesinde hammadde ya da üretim azaldığı zaman kullanıcıya uyarı verilmektedir. İnsanlar tarafından yapılan bu işlemlerde zaman zaman aksamlar yaşanmakta ve üretimde gecikmeler yaşanmaktadır. Ancak üretim yönetim sistemi ile herhangi bir kargaşa yaşanması engellenmektedir.

Online üretim programı ile üretim tesisleri üretim reçetesi oluşturabilmekte, toplu iş emri girişi yapabilmekte, siparişler ile üretimi entegre edebilmekte, stok takibi ve üretim takibi gibi işlemleri tek bir alanda yapabilmektedir.

Üretim Reçetesi Oluşturma

Online üretim programı kullanan işletmeler üretilecek olan ürünlerin hangi operasyonlardan geçirileceğini hangi hammaddelerin ne ölçüde kullanılacağını sisteme işlemesine reçete oluşturma işlemi denilmektedir. Üretim sisteminin ağaçlandırılması ile program maliyet hesaplamasını da otomatik olarak yapabilmektedir.

Üretim yönetimi sistemine verilen bilgilerde hammaddelerin birim maliyeti ve ürünün satış fiyatı gibi bilgiler girildiği zaman program birim başına maliyet ve kar hesaplamasını da yapabilmektedir.

Kullanılan programa verilen bilgilerde ya da üretim türünde bir değişiklik olabilir. Bu gibi durumlarda sistemde yer alan bilgiler kolay bir şekilde değiştirilebilmektedir. Reçete oluşturmadan sonra sisteme iş emri vererek üretim kolay bir şekilde başlatılmaktadır.

İş Emri Oluşturma

Firmanızın almış olduğu sipariş adedine göre oluşturmuş olduğunuz reçeteyi üretim yönetimi programı ile eşleştirebilirsiniz. Program sipariş adedini ve elinizdeki hammaddeyi karşılaştırarak size gerekirse hammadde almanız için uyarı verebilmektedir. Almış olduğunuz sipariş tutarına göre üretim adedinizi girerek iş emri oluşturmanız durumunda üretime kolay bir şekilde geçebilirsiniz.

Online üretim programı ile iş emri oluşturmanız sonucunda gerçek üretime geçilmektedir. Gerçek üretim sırasında oluşturduğunu reçetedeki maliyet ile gerçek üretimdeki maliyeti kolay bir şekilde karşılaştırabilirsiniz. Ayrıca satış sonra elde ettiğiniz gelir ile maliyetinizi karşılaştırarak kar oranınızı artırabilirsiniz.

Üretim Planlama

Üretim durumunda hangi tarihte hangi üründen ne kadar üretmek istediğinizi kolay bir şekilde oluşturabilirsiniz. Sipariş tarihinize göre oluşturacağınız planlama ile zamandan tasarruf ederek müşteri memnuniyetinizi artırabilirsiniz.

Üretim planlama alanında özel bölüm bulunmaktadır. Bu sayede sahadan gelen siparişleri de kolay bir şekilde üretime ekleyebilirsiniz.

Üretim yönetimi programına firmanızda kullandığınız makinaları da dahil etme imkanınız bulunmaktadır. Bu özellik sayesinde üretim safhasında hangi makinenin ne kadar üretim yapacağını da tek tıkla yönetebilirsiniz. İstatistik alanı sayesinde makinelerin üretim sırasındaki çalışma performansını da kolay bir şekilde takip edebilirsiniz.

Malzeme İhtiyaç Planlaması

Tamamen yapay zeka ile çalışan üretim yönetimi sistemi ile ürün reçetenize göre ihtiyaç listeniz otomatik olarak hazırlanmaktadır. Elinizde bulunan malzemenin sipariş durumunuza göre yeterli olacağı tarihi program size otomatik olarak bildirmektedir. Online üretim programı stokta yer alan malzemeleri takip ederek üretim planlaması ve sipariş ile karşılaştırma yapmakta ve net olarak malzemenin ne zamana kadar yeteceğini bildirmektedir.

Programa tedarikçi bilgileri girilmesi durumunda program otomatik olarak adınıza siparişlerinizi tedarikçilere de bildirmektedir. Tüm bu işlemler insan eliyle takip edilmiş olsa idi her alana hakim olmak zor olabilmektedir. Hem üretim hem de siparişler manuel olarak takip edileceği için büyük bir zaman kaybına yol açabilmekte ve hatta siparişlerin tesliminde gecikmelere yol açabilmektedir.

Yaşanan en ufak bir gecikme bile işletmelere büyük maddi külfetler oluşturabilmektedir. Ancak üretim yönetimi sisteminde kullanılan teknoloji sayesinde tüm üretim adımları online olarak dilediğiniz an elinizin altında olmaktadır. Bu da işletme yöneticilerine 7 gün 24 saat operasyonlarını takip etme imkanı tanımaktadır.

Anlık Üretim Planlama ve Yönetimi

İşletme yöneticileri çok iyi bilirler ki her an yeni acil bir sipariş gelebilmektedir. Bu gibi durumlarda ise bazen işletmenin üretimi tamamen durdurması ya da planlamasını yeniden yapması gerekmektedir. Bu gibi durumlarda operasyonu durdurmak ve yeniden başlatmak ciddi zaman kaybına yol açabilmektedir. Ancak online üretim programı ile bu durum oldukça kolay olabilmektedir. Üretim yönetimi sistemine planlana üretim durumunu sistem otomatik olarak kontrol ederek hangi cihazın durdurulması gerektiğini size kolayca bildirmektedir.

Üretim yönetim sistemi ile yeni gelen siparişinize göre size yeni bir planlama ve hızlı bir üretim seçeneğini hemen sunabilmektedir. Bu sayede üretiminiz tamamen değişmemektetir. Yeni siparişiniz için oluşturulan yol sayesinde hızlı bir şekilde siparişleriniz müşterinize ulaştırılabilmektedir.

Diğer blog yazılarımız için tıklayın.

Instagram: cloudrota