E-Maaş Bordrosu Nedir? Nasıl Hazırlanır?

E-Maaş Bordrosu Nedir ? Nasıl Hazırlanır ?

Bir işletme tarafından, her çalışan birey için ödenen ücret bilgilerinin olduğu detaylı tabloya bordro denilir. Bu bordronun elektronik ortamda düzenlenmiş haline ise e-maaş bordrosu denilir. E-Bordro kullanımı ise günümüzde giderek yaygınlık göstermeye başlamıştır. Bu sayede işletmeler bordro hazırlama konusunda önemli kolaylıklar elde etmektedir. Ayrıca bilgisayar ortamında hazırlandığı için kağıt ve benzeri için yapılan harcamalar ortadan kalkmaktadır.

E-Maaş Bordrosu Nasıl Hazırlanır?

E-Maaş bordrosunun düzenlenme işlemi ise İş Kanunu kapsamında gerçekleştirilmektedir. İşletmeler tarafından, çalışanların tamamı için her ay ödenen maaşların dökümü bu bordroda yer alır. İşletme çalışanları, e-Devlet resmi sitesi üzerinden, e-bordro olarak kendilerine ait sorgulamalarını yapabilme olanağına sahiptirler.

Elektronik Maaş Bordrosu Nedir?

İşletme ve kurumların en değerli kaynaklarından birini, insan kaynağının oluşturduğu çok iyi bilenen bir konudur. Pek çok şirketin, rakiplerine fark atmaları konusunda ise kalifiye ve yetkin insan kaynağı gelmektedir. İnsan Kaynakları süreçlerinin verimli ve etkin şekilde yönetilebilmesi konusunda, bir yazılım çözümü büyük önem taşımaktadır. Bu noktada şirketlerin personellerinin maaş bilgilerini artık online olarak takip edebilmesi söz konusudur.

Bu noktada elektronik maaş bordrosu nedir sorusunun yanıtı oldukça büyük bir önem kazanmaktadır. Bilindiği üzere işletmeler tarafından, çalışan için ödenen ücret bilgilerinin olduğu detaylı tabloya maaş bordrosu denilmektedir. Bu maaş bordrosunun yazılımlar vasıtasıyla elektronik ortamda hazırlanmış haline ise elektronik maaş bordrosu denilir.

Çalışanların almış oldukları tüm ücretlerin yazılı halde olduğu maaş bordrosu büyük önem taşır. Bu sayede bir çalışanın aylık kazancı resmi olarak belgelenmiş olur. Maaş bordrosu aynı zamanda işverenin işçiye ücret ödeme sorumluluğunu ortaya koyan bir belgedir. Bundan dolayı maaş bordrosunun düzenlenmesi ve hazırlanması hem işveren hem de işçi için önem taşır.

Bir Maaş Bordrosu, işletmenin çalışanına yaptığı iş karşılığında ödemeyi taahhüt ettiği ücreti gösterir. Bu belge aynı zamanda bütün vergi ve kesintileri birlikte göstermektedir. Bu bakımdan maaş bordrosunun hazırlanması hem işveren hem de işçi için çok büyük önem taşımaktadır.


Elektronik Maaş Bordrosu Nasıl Hazırlanır?

Elektronik maaş bordrosu yani e-bordro her ay düzenlenmesi gereken bir belgedir. Bunun için maaş bordrosu hesaplama işleminin yapılması söz konusudur. Bu hesaplama işlemi ise hem işçiden hem de işverenden yapılacak olan kesintileri kapsamaktadır.

E-Maaş Bordrosu Nasıl Hesaplanır?

E-Maaş bordrosunun düzenlemesi, işçiden ve işverenden yapılan kesintiler şeklinde iki aşamada yapılmaktadır.

İşçiden Yapılacak Olan Kesintiler Aşağıdaki Gibi Olmaktadır;

SGK primi işçinin payı = Brüt ücret x

İşsizlik sigortası işçinin payı= Brüt ücret x%1

Gelir vergisinin matrahı = Brüt ücret – (SGK işçi payı + işsizlik sigortası işçi payı)

Gelir vergisi miktarı = Gelir vergisi matrahı x *

Damga vergisi miktarı = Brüt ücret x 0,00759 **

Kesintilerin toplamı = İşçi payı + işsizlik sigortası işçi payı + Gelir vergisi + Damga vergisi

Net ücret = Brüt ücret – Kesintiler toplamı şeklinde yapılmaktadır.

İş Verenden Yapılacak Olan Kesintiler Aşağıdaki Gibi Olmaktadır;

SGK Primi işveren payı = Brüt ücret x ,5 (%5 indirim teşvikiyle)

İşsizlik sigortası işveren payı= Brüt ücret x %2 şeklinde hesaplanarak e-bordro hazırlama işlemi gerçekleştirilmektedir.


E-Maaş Bordrosu Nasıl Alınır?

Maaş bordrosu işletmenin muhasebe bölümlerinden yahut maliye kurumlarından kolaylıkla alınabilir. Ayrıca internet üzerinden hızlı ve kolay bir şekilde abu belgeyi Almak mümkün olmaktadır. Maaş bordrosunun elektronik ortamındaki ismi e-bordro olarak geçmektedir. Bunun anlamı maaş bordrosunu internet üzerinden e-bordro olarak almak demektir. İnternet üzerinden şifresiz olarak

 e-bordro almak için e-Devlet sisteminden yararlanabilirsiniz.