.

E-Teklif Nedir? Avantajları Nelerdir?

Teklif kelimesi, günlük hayatımızda en çok kullanılan kelimeler arasında yer alır. Teklif sözcüğünün anlamı, yapması için birinden bir iş isteme anlamına gelir.
Aynı zamanda bu kelime, incelenmek ya da kabul edilmek için bir şey önerme, sunma, öneri anlamına da gelir.
Firmalar bir ürün ya da hizmet alımı için açık ihale usulü alım yapacakları zaman bu işin yapılması ya da malın tedarik edilmesi için bir fiyat belirler ve teklif yapar.
Bunun sonucunda firma tekliflerin arasından bir seçim yapar. Sipariş edilen ürün ya da hizmet belirlenen süre içinde sağlanır.

E-Teklif Nedir?

E-teklif bir ürün ya da hizmet alımı için firmalardan elektronik ortamda teklif alınmasıdır. Günümüzde dijitalleşmenin de artması ile birlikte artık ihale ve teklif işlemleri de elektronik ortamda yapılmaya başlandı. E-teklif uygulaması ile açık ihale usulü ile yapılan hizmet alım, yapım ve mal alım ihaleleri ile Kanunun 21/f maddesine göre pazarlık usulü ile sipariş ile yapılan hizmet alımı ve mal alımı ihalelerinin e-ihale yoluyla yapılabilmesine olanak sunuyor.
Elektronik ihale uygulaması 02.01.2019 tarihinden itibaren yürürlüğe girmiştir. E-teklif ihale işlemlerinin çok daha kısa bir süre içinde gerçekleştirilmesini sağlıyor. İhale süreci ile ilgili işlemler EKAP üzerinden gerçekleştirilir.

E- Teklifin Avantajları

Firmaların sipariş için verdikleri teklifin elektronik ortamda yapılmış şekline e-teklif ismi verilir. İhalelerin, günümüzde elektronik ortama taşınması ile birlikte sipariş için hazırlanan teklifler de e-teklif yolu ile veriliyor.
Tüm ihale işlemlerinin hızlanmasını ve kolaylaşmasını sağlayan bu yöntem sayesinde firmalar yoğun yazışmalara ve bürokrasiye maruz kalmadan teklif sunabiliyor ya da alabiliyor. Bu sayede sipariş edilen ürün ya da hizmet de en kısa süre içinde sağlanıyor. Bu sayede firmalar, çok daha kısa bir süre içinde daha az emek ve zaman harcayarak sipariş edilen ürüne ya da hizmete ulaşma imkanı buluyor.
Firmalar, e-teklif sayesinde bütçesine ve ihtiyacına en uygun ürün ya da hizmeti kolaylıkla bulma şansı elde ediyor.

E Teklifin Önemi

E teklif sayesinde bir ürün ya da hizmet için firmaların size sunduğu teklifler içinden daha kolay bir değerlendirme yapabilirsiniz. Güvenilir ve kolay bir uygulama olan e teklif, günümüzde pek çok alanda sıkça kullanılıyor.
Geçerli teklif sahibi ise, isteklilerin ilk fiyat tekliflerinden çok daha düşük fiyatlarla yeniden yarışabilmelerine olanak sunuyor. Tüm bu imkanları sunan elektronik eksiltme uygulaması ise, 01.11.2018 tarihinden itibaren yürürlüğe girdi.

E Teklifin Ticarete Etkisi

Günümüzde dijitalleşmenin artması ile birlikte pek çok işlemde kağıt ve emek kullanımı azalarak pek çok işlem, elektronik sistemlere entegre edilmiştir.
Bu sayede pek çok işlem, bürokratik prosedürler ile vakit kaybetmeden daha hızlı bir şekilde çözümlenmeye başladı.
Ticaretin güçlenmesinde ve ihalelerin hızlanarak daha kısa bir süre içinde sonuçlanmasında e teklifin önemi büyüktür.

Diğer blog yazılarımız için tıklayın.

Instagram:cloudrota